Poleć znajomej Komis sukien
Osób online: 8

Garnitur, smoking a może frak?

Garnitur, smoking a może frak?

Ślub jako wyjątkowe i niecodzienne wydarzenie powoduje nieco odmienne podejście do kwestii ubioru. I nawet panowie, na co dzień będący minimalistami w tej kwestii, wykazują się dużo większą starannością przy doborze stroju. I chociaż moda męska jest dużo mniej skomplikowana od świata tekstylnego kobiet, to i tak jest tutaj kilka pułapek choćby przy wybraniu garnituru.

Podstawową kwestią jest na początek podjęcie decyzji przez pana młodego czy koniecznie bierze pod uwagę wyłącznie garnitur. Czy może wskazany byłby smoking a nawet frak lub surdut. Jest kilka zasad, o których panowie powinni pamiętać.

Garnitur to bezpieczna forma, do której zwykle dobiera się zwykłą koszulę i krawat. Ewentualnie w komplecie mamy czasem kamizelkę, której przód jest z tego samego materiału co marynarka. Można zaszaleć trochę z kolorem koszuli czy krawata ale nie ma takiej konieczności i można ograniczyć się klasyki i prostoty. Jest też kilka wariacji na ten temat. Można na przykład kupić garnitur, którego górę stanowi surdut, zwłaszcza jeśli pani młoda planuje ubrać bardzo strojną suknię. Surdut wysmukla sylwetkę i dodaje szyku. Nie jest jednak zalecany dla bardzo szczupłych mężczyzn. Innym ciekawym elementem może być dobranie kamizelki w kolorze innym niż marynarka, najlepiej nawiązującym do stroju lub dodatków pani młodej. Należy jednak pamiętać, że kamizelki stosuje się wyłącznie do marynarek jednorzędowych. I oczywiście pod szyją nie musi koniecznie lądować krawat, bo można go zastąpić muszką. Jeśli ślub odbywa się późniejszych godzinach  można pokusić się o zakup garnituru z połyskliwej gabardyny.

Czasem bywa, że panowie przekonują się (lub zostają namówieni) do bardziej efektownego stroju. Wtedy do akcji wkroczyć może smoking, wraz z nim koniecznie mucha lub fular a do tego atłasowy pas w tym samym kolorze. I obowiązkowo koszula z wysokim, łamanym kołnierzykiem „dziadunia”. Smoking to strój na wieczór więc jeśli ślub odbywa się w południe lub wczesne popołudnie to nie będzie to dobry wybór.

Niektórych panów można namówić na frak. Jeśli para chce zachować klasyczny styl, to pan młody musi zachować podstawową konwencję. Czyli do fraka biała koszula z usztywnionym gorsem, biała mucha oraz biała kamizelka frakowa nisko zapinana. Do tego obowiązkowo wiązane, czarne lakierki. Inna wersja, angielska, to ciemnoszara marynarka i jasnoszara kamizelka a reszta jak w poprzedniej opcji.

Dobór garderoby pana młodego zależy od wielu okoliczności: pory roku, pory dnia oraz stylu w jakim chce się ubrać para. Dla dobrego samopoczucia w tym wyjątkowym dniu warto ustalić wszelkie szczegóły i okoliczności, aby wybrać właściwy strój. Nie tylko panna młoda ma być gwiazdą wieczoru, pan młody również ma przykuwać uwagę.Ślub i wesele
Nowości ślubne
Notatnik Ślubny
Wybieramy suknię ślubną
Jak wybrać suknię ślubną
Serwisy partnerskie
Blog ślubny Notatnik ślubny Ogłoszenia weselne
Oferta dla salonów ślubnych
Dla salonów ślubnych