Poleć znajomej Komis sukien
Osób online: 14

Planujemy budżet na suknię ślubną

Planujemy budżet na suknię ślubną
Organizacja ślubu i wesela to kosztowna sprawa i dlatego wymaga szczegółowych ustaleń i przemyśleń. W ich trakcie zwykle para dochodzi do punktu, w którym należy zdecydować ile można przeznaczyć na stroje. Wiadomo, że kiedy planujemy tradycyjny ślub w kościele, to niezbędna będzie suknia ślubna. Każda pani chce w tym dniu wyglądać wyjątkowo, jednak ograniczone finanse nie zawsze pozwalają na wielkie szaleństwo przy wyborze sukni. Na szczęście jest kilka możliwości zdobycia sukni na każdą kieszeń i przy odrobinie samozaparcia i weryfikacji oczekiwań także możemy osiągnąć wspaniały efekt. Wszystko zależy od naszych priorytetów w kwestii wydatków, warto więc znać rynkowe możliwości:

Suknia z pracowni krawieckiej
Kiedy nie ma szczególnych ograniczeń finansowych, a wymagania estetyczne spore należy wybrać profesjonalny zakład krawiecki, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Taka pracownia zwykle służy fachową radą już przy wyborze sukni i doborze dodatków czyli tzw. stylizacji, a także przy umiejętnym ukryciu ewentualnych mankamentów figury. Potem mamy możliwość zgłaszania uwag i wymaganych poprawek. Jednak szyjąc suknie w pracowni musimy zająć się tym najlepiej na 4-5 miesięcy przed ślubem. Zwykle trzeba na początku wpłacić zaliczkę około 20-30%, a cała kwota zależy już od tego jaką suknię zamówimy. Warto ustalić wszelkie szczegóły bądź na umowie bądź na formularzu zamówienia, aby potem uniknąć niedomówień. Możliwe jest także szycie sukien podobnych do tych z salonów. Całość jest tańsza jednak jakość nie zawsze idealna.

Suknia z salonu ślubnego
Tu spotkamy się ze sporą rozpiętością cen i wyborem modeli. Należy odpowiednio wcześniej zająć się wyborem sukni w takim wariancie, ponieważ może się okazać, że salon nie ma wybranej przez nas sukni w odpowiednim rozmiarze. Zostanie oczywiście zamówiona, po wpłaceniu zaliczki (zwykle 30-50% wartości) ale to wymaga czasu, tym bardziej że mogą być potrzebne jeszcze jakieś poprawki, w salonach często oferowane gratis. I tu także należy spisać wszelkie szczegóły, kwoty i terminy na formularzu zamówienia. Warto też zainteresować się czy salon przyjmie ewentualnie potem naszą suknię w komis, co jest często praktykowane.

Suknia z komisu
Opcja bardzo ekonomiczna po przełamaniu bariery psychicznej. Jeśli nie będzie przeszkodą fakt posiadania używanej sukni i znajdziemy odpowiedni model, to jest szansa że zdobędziemy suknię wartą np. 3 tyś zł za połowę ceny. Należy też ustalić czy komis przyjmie ją potem od nas ponownie i odpowiednio to spisać. Do tego musimy doliczyć koszt ewentualnych poprawek tj. około 100-300 zł oraz zakup dodatków.

Suknia odkupiona z ogłoszenia lub od znajomej
Tu brak jest wyboru, więc po prostu nabywamy określoną suknię jeśli nam odpowiada, ale za to możemy mocno negocjować cenę. Należy tu doliczyć koszt ewentualnych poprawek, czyszczenia chemicznego i dodatków.

Suknia z wypożyczalni
Wariant najtańszy, ale też najbardziej kłopotliwy. Trudno jest znaleźć odpowiednia dla siebie suknie, a jednocześnie nie mająca widocznych oznak zużycia. Należy odpowiednio wcześniej zarezerwować termin, ale ze świadomością że do tego dnia suknia może być kilkakrotnie w użyciu. Więc najlepiej na około 3 tygodnie przed ślubem sprawdzić jej stan. Inny mankament to kaucja rzędu 50-1500 zł, która podlega zwrotowi, ale tylko wtedy kiedy oddajemy suknię bez trwałych zniszczeń. W innym przypadku może okazać się, że suknia kosztowała nas prawie jak nowa plus niepotrzebne nerwy. Ten wariant sprawdza się najlepiej, kiedy planujemy jedynie niskobudżetowy ślub i krótkie przyjęcie weselne bez tańców.Ślub i wesele
Nowości ślubne
Notatnik Ślubny
Wybieramy suknię ślubną
Jak wybrać suknię ślubną
Serwisy partnerskie
Blog ślubny Notatnik ślubny Ogłoszenia weselne
Oferta dla salonów ślubnych
Dla salonów ślubnych